Legalność wirtualnego biura

20 Wrz 2018

Wirtualne biuro (inaczej e-biuro) to usługa wynajęcia miejsca prowadzenia działalności (adresu, skrzynki pocztowej), świadczona przez firmy posiadające przestrzeń biurową oraz pracowników biurowych. Pracownicy wirtualnego biura przede wszystkim odbierają i skanują pocztę oraz przyjmują interesantów. Mogą też udostępnić dedykowany danej firmie numer telefonu oraz pełnić rolę sekretariatu firmy odbierając jej telefony. Wynajmując wirtualne biuro mamy dostęp do biurka, a niekiedy nawet do całego pomieszczenia. Większość wirtualnych biur udostępnia też sale konferencyjne lub inne mniejsze pomieszczenia na spotkania biznesowe. Te i wiele innych usług dostępnych jest w ramach ofert poszczególnych biur wirtualnych.

Korzystanie z usług wirtualnego biura daje nam możliwość zachowania prywatności. Wiele małych firm działa z domu. Niestety oznacza to również podawanie klientom adresu domowego. Korzystanie z usługi adresu wirtualnego zapewnia przedsiębiorcy pewną anonimowość i pozwala skupić się na prowadzeniu firmy bez informowania świata o miejscu zamieszkania użytkownika.

Prowadzenie biznesu może być o wiele łatwiejsze, gdy skorzystamy z usługi wirtualnego biura, ale zapewne wiele osób zastanawia się czy wirtualne biuro jest legalnym sposobem na zapewnienie sobie miejsca prowadzenia działalności.
Postaramy się rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości dotyczące legalności korzystania  z usług wirtualnego biura.

Wirtualne biuro, to usługa świadczona przez firmę i jest legalna pod warunkiem, że firma świadcząca taką usługę ma zgodę właściciela lokalu na podnajem go osobom trzecim. E-biuro to nie tylko legalne, ale również tanie rozwiązanie, pozwalające na rozwój danego biznesu. Biuro położone w atrakcyjnej dzielnicy miasta naraża nas na wysokie wydatki. Wirtualne biuro wychodzi  naprzeciw jednej z najważniejszych wartości początkujących przedsiębiorców – oszczędności.

Przed kilkoma laty pojawiła się w sieci polemika dotycząca prawnych aspektów działalności biur wirtualnych, która dotyczyła kwestii podatkowych. Zaistniały pewne zdarzenia,  w których Urząd Skarbowy kwestionował możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w tego typu biurze odmawiając nadania numeru NIP. Odmowę umotywowano brakiem wskazania w zgłoszeniu identyfikacyjnym numeru konkretnego lokalu w budynku oraz brakiem wykonywania pod wskazanym adresem siedziby Spółki funkcji zarządczych.

Urzędy Skarbowe w 2014 roku,  zostały  stanowczo i radykalnie zdyscyplinowane przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w głośnej sprawie II FSK 3549/13 wskazał, iż nie istnieją przepisy, które nakładałyby na podatnika  obowiązek wskazania lokalu o tego typu właściwościach. Ponadto Urząd Skarbowy w żaden sposób nie wykazał, na podstawie jakich przesłanek wywnioskował, że pod wskazanym adresem nie da się wykonywać na przykład funkcji zarządczych. NSA rozwiał wtedy wszelkie wątpliwości wyrażając otwarte poparcie dla tego typu działalności stwierdzając, iż:

„Co więcej w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).”

W świetle powyższego wyroku żaden  kompetentny Urząd Skarbowy nie odmówi dopełnienia formalności                   w odniesieniu do przedsiębiorcy korzystającego z usług wirtualnego biura.

Korzystając z okazji, chciałabym pozwolić sobie na polecenie naszej firmy Nowe Horyzonty (nowehoryzonty.com), która świadczy profesjonalne usługi związane z prowadzeniem wirtualnego biura. Serdecznie zapraszamy do nawiązania współpracy i skorzystania z naszych usług.

Komentarze