Domena internetowa- jak stworzyć idealną?

09 maja 2018

Domena internetowa to bardzo często pierwszy kontakt potencjalnego klienta z Twoją firmą. To trochę tak, jakbyś wręczał mu swoją wizytówkę, dlatego zastanów się, co jest na niej napisane.
Dobry adres strony inter­ne­towej pozostaje w pamięci klien­tów na zawsze i powo­duje, że przys­zli klienci będą mogli zna­leźć Cię z łat­woś­cią.

 • Umieść swoją markę w domenie firmowej, ułatwia to kojarzenie produktu z marką oraz zwiększa rozpoznawalność twojej firmy.
 • Stwórz domenę łatwą w wymowie – łatwość wymowy to także łatwość w zapamiętywaniu. Jest to również kluczowy element w procesie wybierania domeny internetowej. Łatwa w wymowie domena znacząco zwiększa możliwości wykorzystania marketingu szeptanego. Łatwiej ją zapamiętać oraz zapisać. Ma to ogromne znacznie
  z zwiększa szansę na poprawne przekazanie ich dalej.
 • Domena nie powinna być długa. Znacznie bardziej naturalnie kojarzymy krótkie zwroty niż długie zlepki słów. Punkt ten jest dosyć trudny w realizacji, gdyż zbytnie skrócenie tekstu może spowodować utratę kojarzenia się
  z usługą lub produktem oraz zanik rozpoznawalności marki.
 • Wymyśl wartościowe rozszerzenie, to budzi zaufanie. Pewnym i godnym zaufania rozszerzeniem na rynku polskim jest oczywiście .pl, dlatego rekomendujemy wybrać domenę z końcówką .pl, ponadto zarejestrować odpowiednik z końcówką .com, ponieważ jest znany na całym świecie.
 • Domena powinna jasno tłumaczyć zawartość strony. Dobrze brzmiąca i krótka domena to jeszcze nie wszystko. Bardzo istotne jest, aby nazwa bezpośrednio kojarzyła się z produktami lub usługami dostępnymi na stronie.
 • Może się zdarzyć, że wybrana domena jest zajęta. Zmiana rozszerzenia jest dobrym rozwiązaniem.
  Jeśli .pl jest zajęta – warto spróbować rozszerzenia .com.pl lub .eu. Jeśli zmiana rozszerzenia jest problematyczna
  i koniecznie musi być to .pl – nic nie stoi na przeszkodzie aby lekko zmodyfikować swoją domenę. Warto skorzystać z podpowiedzi jakie daje nam profil działalności firmy. Słowa mocno kojarzące się z usługą lub produktem nie stanowią zagrożenia dla jakości domeny o ile całość spełnia wymagania zawarte w poprzednich punktach. Jeżeli spełnimy wszystkie powyższe punkty to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby domena zawierała zarówno nazwę firmy jak i podstawowy produkt.
Komentarze