Założenie własnej firmy krok po kroku

02 Lut 2018

Witajcie!

 

W ostatnim poście poruszyłam temat miejsca prowadzenia nowej firmy. Tak, jak obiecałam w tym poście poruszę temat ogólnego procesu założenia firmy! Trochę to skomplikowane, więc postaram się wytłumaczyć wam  to w przystępnym języku z delikatną dozą żartu.

Mimo, że cały czas wprowadzane są wciąż nowe udogodnienia to i tak dalej biednemu wiatr w oczy. Są zasady, które niestety trzeba przestrzegać mimo, że całe życie wmawiano nam ze zasady są po to, żeby je łamać. Tutaj delikatnie muszę pokiwać paluszkiem. Jak się chce mieć wszystko na tip top musimy zastosować się do kilku kroków, które już przedstawiam.

Jeszcze tak dorzucę słowem wstępu- wszędzie dobrze, ale na swoim najlepiej.

Przychodząc do meritum.

Krok 1 – wypełniamy formularz CEIDG (czyli wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) na stronie www.firma.gov.pl/. Wpis do tejże Ewidencji równa się ze złożeniem wniosku o nadanie numeru REGON bądź NIP i wybór formy opodatkowania oraz zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS-u. Tym samym formularzem wprowadza się ewentualne poprawki w przeciągu 7 dni.  I jeszcze jedna podstawowa rzecz, w formularzu konieczne jest podanie rodzaju wykonywanej działalności, wybieramy tylko numery ze spisu Polskiej Klasyfikacji Działalności, która została stworzona na ten cel. Zauważmy także, że nie obowiązują żaden limit podawania tych numerów.

Krok 2 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych, myśląc o tej instytucji w głowie aż roi mi się od memów na jej temat, chociaż zastanawiam się czy coś przebije Urząd Skarbowy, o którym mowa już w następnym kroku. Będąc przedsiębiorcą posiadamy podwójną osobowość u ZUS-ie: płatnik (opłacający składki za siebie i swoich pracowników), a także ubezpieczony. I teraz przejdziemy do tej bardziej skomplikowanej części, jeśli działalność gospodarcza jest naszym jedynym źródłem dochodu to uzupełniamy druk ZUA. Z kolei ZZA składa się w sytuacji, gdy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnej pensji krajowej – gdy pensja jest niższa, to pozostajemy przy ZUA. Druki te można wypełniać w trakcie rejestrowania działalności lub w przeciągu 7 dni, dostarczając do placówki.

Krok 3 – Urząd Skarbowy. W formularzu CEIDG poinformowany zostaje Urząd Skarbowy o wybranej formie opodatkowania i rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej. Czas teraz na podjęcie decyzji czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT oraz musisz wypełnić formularz VAT-R który trzeba dostarczyć do US.

Krok 4 – coraz łatwiej, Biuro Księgowe. W formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Można ją także prowadzić samodzielnie, ewentualnie gdy już się zdecydujemy na skorzystanie z oferty biura aktualizujemy dane.

Krok 5 – Pieczątka. Tak ściśle rzecz ujmując nie istnieje żaden prawny wymóg który narzuca posiadanie pieczęci, jednak jest do spore ułatwienie dla nas. A wiadomo, taka pieczątka także podnosi naszą rangę (ja tam bym była wniebowzięta, chociaż szczerze mówiąc nikt jakoś nie chce mnie tytułować, a szkoda J). Wyrobienie jej nie jest jakimś kosztownym przedsięwzięciem, ale z pewnością zaoszczędzi sporo czasu. Cóż więc powinniśmy umieścić na pieczęci: pełną nazwę firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, adres siedziby, przydatny jest telefon, a także nadany REGON i NIP.

Krok 6 – zbliżamy się ku końcowi. Część chyba najbardziej przyjemna, ale tylko w chwilach gdy logując się na stronę widzimy uznanie, gorzej jak my musimy dokonać przelewu, ale skupmy się tylko na pozytywach. Przy wyborze banku warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy: wysokość opłat za prowadzenie konta, przelewy itp., płatność lub darmowe prowadzenie karty do rachunku i lokalizacja najbliższych oddziałów banku.

 

Tak w skrócie wygląda cała procedura. Do przejścia tych kroków życzę Ci cierpliwości, a potem to już tylko powodzenia w biznesie!

 

 

Autor: Kinga Strzelecka

Grupa NOWE HORYZONTY

Komentarze