E – branding – cóż to takiego?

04 Sty 2018

               E – branding to nic innego jak budowanie świadomości marki w internecie. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii cyfrowych sposób ten staje się już jedną z najważniejszych taktyk marketingowych w sieci.  Polega ona utrwaleniu w świadomości konsumentów faktu o istnieniu danej marki i pozytywnych skojarzeń z nią związanych. Tradycyjny branding niestety pochłania ogromne koszty, mimo swej skuteczności, jednak możemy je niwelować wykorzystując do tego celu Internet. Marka powinna funkcjonować i wyróżniać się w internecie. Wizerunek firmy oraz kreowanie marki, tworzenie wizerunku marki w przestrzeni internetowej jest nie tylko przedłużeniem wypracowanej już identyfikacji wizualnej, ale stanowi jej dopełnienie i rozwinięcie.

Zanim potencjalny konsument dokona decyzji zakupowej produktu, wcześniej zasięga informacji na jego temat w internecie. Często dzieli się z innymi internautami swoimi wrażeniami o nim (szczególnie tymi negatywnymi). Na forach czy przez rekomendacje znajomych bądź fanpage marek w serwisach społecznościowych czy wręcz społeczności tworzone wokół marek, to tylko niektóre miejsca gdzie na temat Twojej marki może toczyć się dyskusja.

Budowa świadomości  marki w internecie powinna w pierwszej kolejności być spójna ze strategią marki, gdzie zaliczyć możemy nie tylko działania online ale także offline.  Każde działanie z zakresu budowania marki w sieci musi być realizowane w oparciu o strategię, która obejmuje określenie celów marketingowych, wizerunkowych, PR-owych czy też sprzedażowych. Określenie celów determinuje dobór odpowiednich taktyk, technik a w końcu również narzędzi e-marketingowych.

Najczęstsze powody podjęcia decyzji o budowaniu nowej marki to:

  • nisza na rynku,
  • działania konkurencji krajowej,
  • wejście na rynek nowych marek zza granicy,
  • potrzeba urozmaicenia oferty firmy oraz jej wyróżnienie,
  • zbyt wysokie koszty przejęcia marek już istniejących.

 

W dzisiejszych czasach strona internetowa to podstawa,  a posiadająca unikalną domenę, osadzona na niezależnych serwerach daje dużo większe możliwości w zakresie budowania wizerunku marki online. Posiadanie profilu marki czy firmy w serwisach społecznościowych nie gwarantuje sukcesu brandingowego firmy. Aby efektywnie funkcjonować w Social Media należy liczyć się z wygenerowaniem pewnej określonej części budżetu marketingowego na ten cel.

 

Prawidłowo realizowane działania w zakresie e-brandingu obejmują:

  • przekaz dotyczący wartości oraz unikalnych cech marki,
  • obecność marki na różnorakich serwisach bądź forach,
  • dialog z klientami oparty o prawdziwą i rzetelną komunikację,
  • zaoferowanie klientom dodatkowej oferty np.: poprzez dostęp do raportów online, newsletterów, promocji realizowanych wyłącznie w sieci.

 

E-branding powinien być priorytetem, gdyż w dłuższej perspektywie przełoży się na osiągniecie celów marketingowych oraz wzrost przychodów dla firmy.

 

Zapraszamy w link, który bezpośrednio przekieruje Państwa do naszej oferty http://nowehoryzonty.com/oferta/promowanie-wizerunku-firmy-w-sieci-media-spolecznosciowe/ a także http://nowehoryzonty.com/oferta/wykreowanie-wizerunku-firmy/

 

 

Komentarze